Igenis van létjogosultsága a magyar történelmi regénynek! Százhuszonöt éve született Passuth László

2025. július 15. 13:37

A magyar történelem felidézését a Sasnak körme között című, Zrínyi Ilonáról szóló regényével indította meg.

2025. július 15. 13:37
null

Százhuszonöt éve, 1900. július 15-én született Budapesten Passuth László író, műfordító, nagysikerű történelmi regények szerzője. A Nemzeti Archívum Sajtóarchívumának anyaga:

Passuth László Alfréd apja, a kisnemesi származású Passuth Ferenc József Sáros vármegye főszolgabírája, anyja, Éber Emánuella Eugénia középiskolai tanár volt. Szülei válása után, 1901-ben anyjával Kolozsvárra költözött, a „kincses város” gazdag kulturális és történelmi öröksége meghatározó volt később írói pályáján is.

A piaristákhoz járt iskolába, és egyetemi tanulmányait is Kolozsvárott kezdte, majd a szegedi egyetemen folytatta, ahol jogi diplomát szerzett.

1921-től harminc éven át megbecsült banktisztviselőként dolgozott: a fővárosi Magyar-Olasz Bank Rt. tisztviselője – 1922-23-ban a bank milánói kirendeltségének munkatársa –, 1932 és 1945 között a Károly körúti bankfiók igazgatója volt. 1951-től 1960-ig, nyugdíjba vonulásáig az Országos Fordító Iroda alkalmazottjaként dolgozott, latin, angol, francia, német, olasz, görög, spanyol és portugál nyelvekből fordított.

Írói pályáját útirajzokkal, történelmi tanulmányokkal, kulturális lapfordításokkal kezdte az 1920-as évek közepén,

írásai a Nyugat, a Szép Szó, a Magyar Szemle, a Jelenkor és a Válasz hasábjain jelentek meg. A Magyar Nemzetnek alapításától kezdve külső munkatársa volt. A harmincas évekre már birtokában volt a rá jellemző óriási és sokoldalú műveltség java részének. 1937-ben megjelent első regénye, az Eurázia, és ugyanebben az évben kiadott tanulmánykötete, az Esztergomi symposion, azt mutatja, hogy egyaránt élt benne a regényíró és a történész.

Móricz Zsigmond biztatására vállalkozott máig legnépszerűbb műve, az Esőisten siratja Mexikót megírására.

Az 1939-ben kiadott, Hernán Cortés spanyol konkvisztádor felfedező és hódító útjáról írt történelmi regény országos hírnevet hozott szerzőjének, aki ezzel megtalálta saját műfaját, stílusát. A spanyol és indián kultúra találkozását bemutató korkép kedvelt olvasmány lett a föld számos nyelvterületén. (Spanyolországban 1946-ban jelent meg, és számos kiadást megért.)

A magyar történelem bűvkörében

A spanyol trilógia további darabjai (Fekete bársonyban, A harmadik udvarmester) mellett nagyméretű, színes tablókban mutatta be a hazai és az európai történelem kiemelkedő alakjait.

A magyar történelem felidézését a Sasnak körme között című, Zrínyi Ilonáról szóló regényével indította meg,

a Báthoryakról szól a Négy szél Erdélyben, II. Endrét (II. Andrást) mutatja be a Hétszer vágott mező, Luxemburgi Zsigmond királyt idézi fel a Tört királytükör című műve. A múltidézésben külön vonulatot jelentenek a nagy művészeknek emléket állító kor- és jellemrajzok: Monteverdiről szól A mantuai herceg muzsikusa, Gesualdo életét követi nyomon a Madrigál, Raffaello alkotói pályáját mutatja be az Aranyködben fáznak az istenek, Caravaggio kalandos élete ihlette a Medúzafej című könyvét.

Ezt is ajánljuk a témában

Passuth a magánéletében ugyanolyan választékos stílusú volt, mint mondatai szövegezésében, cselekményeinek szerkesztésében. Személyes megjelenésében a mértéktartó elegancia és a modorbeli kedvesség, szívélyesség volt jellemzője. Miután Tihanyban nyaralót épített, a hatvanas évektől néhány regénye ott született a nyári hónapokban.

Passuth László 1979. június 19-én Balatonfüreden halt meg, végső nyughelye a városhoz tartozó, róla elnevezett balatonarácsi katolikus temetőben van.

Balatonfüreden utcanév őrzi emlékét, a településen és egykori budai lakóházánál emléktáblája látható. Az 1980-as évek elején özvegye, Békésy Lola az író kiterjedt levelezéséből és kiadatlan kézirataiból álló hagyatékának első részét, majd 2013-ban további kéziratait és fotográfiáit leánya, Passuth Krisztina Széchenyi-díjas művészettörténész adományozta a Petőfi Irodalmi Múzeumnak.

Ezt is ajánljuk a témában

(MTI)

Nyitókép: Keleti Éva / MTI - MTVA

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
auditorium
2025. július 15. 18:09
MANDINER, a 13 hozzászólásból miért csak 7-et mutatsz ???
hakapeszim
2025. július 15. 14:50
Kedvelem, sok könyvét olvastam. Mai ésszel nehéz belefogni, ezek komoly, lassú, de nagyon igényes nyelvezetű olvasmányok. Ezzel le kell ülni, rászánni az időt. Mikor kicsi volt a lányom, a Megszólal a sírvilágból olvastam fel neki gyakran, a "kisfiús könyv", úgy hívta. Nagyon jól el tudott aludni rá.
balbako_
2025. július 15. 14:36
Édesanyám kedvenc írója volt. Miután a témáit a régmúltból szerezte a kommunista hatalom tűrte és nem tiltotta. Az Esőisten siratja Mexikót szerintem az első 100 magyar könyvben is helyet kapna. Nekem személy szerint még a Megszólal a sírvilág a kedvencem a hatalmas életműből.
2025. július 15. 14:35 Szerkesztve
Csak a címhez: Ki állított egy olyan marhaságot, hogy ne volna létjogosultsága a magyar történelmi regénynek? A nemzettudat kialakításához, ápolásához szükséges eszközök. Nem ismerem az iskolai tananyagokat, de a "magyar nyelv és irodalom" tantárgy keretében ezek ismertetésére egyre nagyobb súlyt kellene fektetni. Esetleg az ilyen művek ismerete is segíthet valamit a "globalizáló" tudati befolyásolás elleni védekezésben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!